top of page

WARSZTATY RODZINNE 

rosz,detal.jpg

OBLICZA PEJZAŻU

cykl: sobota ze sztuką

Na kilka dni przed warsztatami uważnie poobserwujcie otaczający Was świat oraz Wasze nastroje. Następnie wykonajcie zdjęcia szczególnie istotnego lub robiącego na Was wrażenie wycinka przyrody (nieba, roślinności, korze drzew, zeschniętym liściom itd.). Zdjęcie może zostać wykonane telefonem komórkowym. W trakcie zajęć przyjrzymy się wybranym przez Was ujęciom. Następnie porównany je z pejzażowymi pracami wybitnych polskich malarzy. Zastanowimy się jak barwy, faktura, rytm, kształty zaobserwowane w przyrodzie znajdują odzwierciedlenie w sztuce, następnie spróbujemy krajobrazy z naszego codziennego otoczenia przedstawić w formie abstrakcyjnych obrazów.

22.02.2020 r., godz. 12:00 

rosz,detal01.jpg

O MALARSKIM RZEMIOŚLE

cykl: sobota ze sztuką

Czym jest damara? Do czego służy werniks oraz fiksatywa? Czemu wśród artykułów malarskich znaleźć można wosk pszczeli i olej lniany? Czy malarz maluje wyłącznie przy użyciu pędzla?

 

W trakcie warsztatów porozmawiamy o malarskim warsztacie i technikach. Poeksperymentujemy z różnymi materiałami dla plastyków. Stworzymy własne farby dosłownie z proszku. Zobaczymy jak zachowują się zmieszane z innymi substancjami. Przy pomocy rozmaitych narzędzi wykonamy własne obrazy o bogatej fakturze. 

Warsztat dedykowany dla dzieci od 10 rż.

07.03.2020 r., godz. 12:00 

 

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6 -12 lat na kreatywne warsztaty towarzyszące naszemu programowi wystawienniczemu. Weekendowy program edukacji kulturalnej w HOS Gallery stanowi propozycję twórczego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. W ramach programu organizowany jest cykl zajęć na wystawach czasowych odbywających się w przestrzeni HOS Gallery około dwa razy w miesiącu. Warsztaty rodzinne, to niezastąpiona forma spędzania wolnego czasu z dzieckiem, budowania z nim relacji w twórczym procesie, poznawania siebie samych oraz rodziców i dzieci nawzajem. Spacer po galerii, specjalne oprowadzanie kuratorskie dla dzieci i działania kreatywne- to coś więcej niż zajęcia plastyczne. Warsztaty w HOS Gallery to nie są kolejne dodatkowe zajęcia pozalekcyjne- dzieci mają ich zazwyczaj wystarczająco dużo, a dodatkowa presja w szkole, stres, lęk przed odrzuceniem ze strony rówieśników- bardzo je obciążają. Przestymulowanie i poddawanie kolejnym bodźcom płynącym ze smartfonów upośledza ich zdolność koncentracji, uważnego bycia, patrzenia i słuchania. Warsztaty kreatywne ćwiczą u dzieci skupienie uwagi, empatię, nadawanie znaczeń i emocji kolorom, kształtom i doświadczanie ich. To czas uważnych badaczy. Poprzez różne formy estetycznego doznania wspólnie uczymy się uwrażliwiania i lepszego działania na rzecz świata. Czy te doświadczenia zbliżają nas do siebie i innych? 

Warsztaty składają się z krótkiej części teoretycznej (około 30 min.) oraz części praktycznej (około 60 min.). Przy czym pierwsza z nich zawsze ma miejsce w salach ekspozycyjnych, tak aby uczestnicy mieli bezpośredni kontakt z omawianymi pracami i tendencjami. Towarzyszy jej zwiedzanie wystawy z komentarzem edukatora, rozwijającym poszczególne wątki i problemy poruszone na wystawie. W drugiej części spotkania odbywają się zajęcia praktyczne w sali warsztatowej. Tematyka zajęć zawsze opiera się i inspirowana jest aktualnym tematem wystawy i ma na celu pogłębienie doświadczenia estetycznego przeżycia w samodzielnej pracy twórczej. Prace powstają indywidualnie lub w małych grupach, techniki pracy dostosowane są do wieku dzieci i zagadnień poruszanych na warsztatach.

Wstęp bezpłatny/ obecność opiekuna obowiązkowa / liczba miejsc ograniczona / zapisy na warsztaty z podaniem ilości dzieci i opiekunów poprzez email na adres: biuro@hosgallery.pl (wraz z informacją o liczbie uczestników oraz wiekiem dzieci)

DO ZOBACZENIA!
 

Tarasin J. Przegląd kolekcji, 1985, olej

KOLEKCJONER - ZBIERACZ OSOBLIWOŚCI

cykl: sobota ze sztuką

W prywatnych kolekcjach można spotkać najróżniejsze przedmioty; obrazy, rzeźby, monety, ale także znaczki, kapsle i lalki. W trakcie części teoretycznej zapoznamy się z najbardziej nietypowymi kolekcjami i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co łączy wszystkich kolekcjonerów. Czy gromadzone przez nich przedmioty zawsze są drogie lub bardzo rzadkie? Zastanowimy się wspólnie, co może być cenne i warte kolekcjonowania.

Następnie przy pomocy materiałów, takich ja gazety, stare książki, w przenośnych pudełkach stworzymy miniaturowe gabinety osobliwości.

11.01.2020 r., godz. 12:00 

nowosiel.jpg

DOM KOLEKCJI

cykl: sobota ze sztuką

Zwykło się uważać, że miejscem kolekcji jest muzeum lub galeria. Łatwo zapomnieć, że zazwyczaj miejscem narodzin kolekcji i jej oryginalną siedzibą jest prywatny dom. Uczestnikom zostanie pokrótce przybliżona historia założycieli takich kolekcji jak: Sir John Soane's Museum w Londynie, Peggy Guggenheim Collection w Wenecji czy museo Boschi Di Stefano w Milanie, które dzisiaj funkcjonują jako muzea, jednak w przeszłości były to przestrzenie pełniące przede wszystkim funkcję mieszkalną.Następnie przy użyciu czasopism wnętrzarskich, kalki drukarskiej, reprodukcji prac z kolekcji HOS gallery postaramy się zaprojektować przestrzenie mieszkalne, w które wkomponujemy dzieła sztuki.  

25.01.2020 r., godz. 12:00 

01.jpg

JAK DZIAŁA TANDEM? 

cykl: sobota ze sztuką

Czym jest tandem i jak działa? Dlaczego duety artystyczne nazywa się tandemami? Na warsztatach przybliżymy historię kilku artystów, którzy blisko ze sobą współpracowali. Zastanowimy się, czy współpraca w trakcie tworzenia obrazu jest łatwa i jak powinna przebiegać, aby być owocną. W trakcie części praktycznej każdy będzie musiał przeanalizować swoje preferencje i predyspozycje. Czy wolimy rysować czy malować, a może doradzać innym i być odpowiedzialnymi za dobór materiałów? Co każdy z nas maluje najlepiej? Podzielimy się obowiązkami i razem spróbujemy stworzyć jeden duży obraz zainspirowany motywami z eksponowanych na wystawie obrazów.

19.10.2019 r., godz. 12:00 

18.jpg

(NIE)SZABLONOWE SŁOWA

cykl: sobota ze sztuką

W trakcie warsztatów zwrócimy uwagę na obecność pisanych słów w malarstwie. Czy pojawiają się one tylko w formie podpisu? Jeśli nie, to czemu służą i jak zostały zapisane? Przyjrzymy się istotnej roli typografii i wspólnie zastanowimy się czy typografia może być sztuką, czy może implikować emocje i dodatkowe treści. W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą własne szablony indywidualnych krojów liter i dzięki nim namalują niepowtarzalne obrazy, których słowo będzie głównym elementem kompozycyjnym.​

 

 

16.11.2019 r. , godz. 12:00

bottom of page