subskrybuj
  • Black Facebook Icon
©2019 by HOS gallery

WARSZTATY RODZINNE 

KOLEKCJONER -ZBIERACZ
OSOBLIWOŚCI

W prywatnych kolekcjach można spotkać najróżniejsze przedmioty; obrazy, rzeźby, monety, ale także znaczki, kapsle i lalki. W trakcie części teoretycznej zapoznamy się z najbardziej nietypowymi kolekcjami i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co łączy wszystkich kolekcjonerów. Czy gromadzone przez nich przedmioty zawsze są drogie lub bardzo rzadkie? Zastanowimy się wspólnie, co może być cenne i warte kolekcjonowania.

Następnie przy pomocy materiałów, takich ja gazety, stare książki, w przenośnych pudełkach stworzymy miniaturowe gabinety osobliwości.

11.01.2020 r., godz. 12:00 

 

DOM KOLEKCJI

Zwykło się uważać, że miejscem kolekcji jest muzeum lub galeria. Łatwo zapomnieć, że zazwyczaj miejscem narodzin kolekcji i jej oryginalną siedzibą jest prywatny dom. Uczestnikom zostanie pokrótce przybliżona historia założycieli takich kolekcji jak: Sir John Soane's Museum w Londynie, Peggy Guggenheim Collection w Wenecji czy museo Boschi Di Stefano w Milanie, które dzisiaj funkcjonują jako muzea, jednak w przeszłości były to przestrzenie pełniące przede wszystkim funkcję mieszkalną.Następnie przy użyciu czasopism wnętrzarskich, kalki drukarskiej, reprodukcji prac z kolekcji HOS gallery postaramy się zaprojektować przestrzenie mieszkalne, w które wkomponujemy dzieła sztuki.  

25.01.2020 r., godz. 12:00 

 

 

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6 -12 lat na kreatywne warsztaty towarzyszące naszemu programowi wystawienniczemu. Weekendowy program edukacji kulturalnej w HOS Gallery stanowi propozycję twórczego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. W ramach programu organizowany jest cykl zajęć na wystawach czasowych odbywających się w przestrzeni HOS Gallery około dwa razy w miesiącu. Warsztaty rodzinne, to niezastąpiona forma spędzania wolnego czasu z dzieckiem, budowania z nim relacji w twórczym procesie, poznawania siebie samych oraz rodziców i dzieci nawzajem. Spacer po galerii, specjalne oprowadzanie kuratorskie dla dzieci i działania kreatywne- to coś więcej niż zajęcia plastyczne. Warsztaty w HOS Gallery to nie są kolejne dodatkowe zajęcia pozalekcyjne- dzieci mają ich zazwyczaj wystarczająco dużo, a dodatkowa presja w szkole, stres, lęk przed odrzuceniem ze strony rówieśników- bardzo je obciążają. Przestymulowanie i poddawanie kolejnym bodźcom płynącym ze smartfonów upośledza ich zdolność koncentracji, uważnego bycia, patrzenia i słuchania. Warsztaty kreatywne ćwiczą u dzieci skupienie uwagi, empatię, nadawanie znaczeń i emocji kolorom, kształtom i doświadczanie ich. To czas uważnych badaczy. Poprzez różne formy estetycznego doznania wspólnie uczymy się uwrażliwiania i lepszego działania na rzecz świata. Czy te doświadczenia zbliżają nas do siebie i innych? 

Warsztaty składają się z krótkiej części teoretycznej (około 30 min.) oraz części praktycznej (około 60 min.). Przy czym pierwsza z nich zawsze ma miejsce w salach ekspozycyjnych, tak aby uczestnicy mieli bezpośredni kontakt z omawianymi pracami i tendencjami. Towarzyszy jej zwiedzanie wystawy z komentarzem edukatora, rozwijającym poszczególne wątki i problemy poruszone na wystawie. W drugiej części spotkania odbywają się zajęcia praktyczne w sali warsztatowej. Tematyka zajęć zawsze opiera się i inspirowana jest aktualnym tematem wystawy i ma na celu pogłębienie doświadczenia estetycznego przeżycia w samodzielnej pracy twórczej. Prace powstają indywidualnie lub w małych grupach, techniki pracy dostosowane są do wieku dzieci i zagadnień poruszanych na warsztatach.

Wstęp bezpłatny/ obecność opiekuna obowiązkowa / liczba miejsc ograniczona / zapisy na warsztaty z podaniem ilości dzieci i opiekunów poprzez email na adres: biuro@hosgallery.pl (wraz z informacją o liczbie uczestników oraz wiekiem dzieci)

DO ZOBACZENIA!
 

ARCHIWALNE

JAK DZIAŁA TANDEM? 

O ARTYSTYCZNYCH DUETACH

Czym jest tandem i jak działa? Dlaczego duety artystyczne nazywa się tandemami? Na warsztatach przybliżymy historię kilku artystów, którzy blisko ze sobą współpracowali. Zastanowimy się, czy współpraca w trakcie tworzenia obrazu jest łatwa i jak powinna przebiegać, aby być owocną. W trakcie części praktycznej każdy będzie musiał przeanalizować swoje preferencje i predyspozycje. Czy wolimy rysować czy malować, a może doradzać innym i być odpowiedzialnymi za dobór materiałów? Co każdy z nas maluje najlepiej? Podzielimy się obowiązkami i razem spróbujemy stworzyć jeden duży obraz zainspirowany motywami z eksponowanych na wystawie obrazów.

19.10.2019 r., godz. 12:00 

 

ARCHIWALNE

(NIE)SZABLONOWE SŁOWA

W trakcie warsztatów zwrócimy uwagę na obecność pisanych słów w malarstwie. Czy pojawiają się one tylko w formie podpisu? Jeśli nie, to czemu służą i jak zostały zapisane? Przyjrzymy się istotnej roli typografii i wspólnie zastanowimy się czy typografia może być sztuką, czy może implikować emocje i dodatkowe treści. W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą własne szablony indywidualnych krojów liter i dzięki nim namalują niepowtarzalne obrazy, których słowo będzie głównym elementem kompozycyjnym.​

 

 

16.11.2019 r. , godz. 12:00