top of page

WZGÓRZA MAJĄ OCZY

Bolesław Chromry | Rafał Dominik | Magdalena Sawicka

26.08-18.09.2021

Tytuł grupowej wystawy „Wzgórza mają oczy” nawiązuje do filmów grozy, oryginału z lat 70 i jego sequeli i remaka’ów. Bo i samo życie bywa horrorem klasy B wypożyczonym na DVD. Żenująco-przerażającym, ale i wywołującym salwy nerwowego chichotu. Żyjemy w czasach niespotykanej polaryzacji społeczeństwa i wzajemnej wrogości. Kanibalistyczne, filmowe stwory utożsamiają skretynienie, zajadłość, nienawiść, ignorancki bełkot, którym jesteśmy codziennie bombardowani. O ile jednak film w dowolnym momencie można wyłączyć i schować płytę do pudełka, tak zawartości głowy już nie tak łatwo się pozbyć. Należy się z nią oswoić. Podobnie jak z post-pandemiczną rzeczywistością, w której nurkują artyści.

 

Ściany mają uszy. Mięśnie mają anaboliki. Twarze nie mają wyrazu. W 2021 roku społeczeństwo nie jest niemiłe. Społeczeństwo jest wściekłe. Społeczeństwo się gotuje. Po transformacji ustrojowej przyszedł czas na transformację uczuciową. Śpieszmy się ją rysować póki w Żabce nie sprzedają broni.

Trójka artystów: Bolesław Chromry, Rafał Dominik i Magda Sawicka poprzez swoją twórczość nie kontestują sytuacji ani zachowań. Nie chcą oceniać ani komentować. Ich wkładem jest krojenie społecznego torta. A nawet tortu. I nakładanie go na spodeczek, bo przecież wszyscy razem tkwimy w jednym po uszy. W horrorze. Poczęstuj się i uważaj, bo wzgórza mają oczy.

kuratorka

Katarzyna Piskorz

Bolesław Chromry (ur. 1987)

Polski rysownik, autor powieści graficznych, malarz, grafik, twórca okładek i plakatów. Absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Bolesław Chromry jest pseudonimem artystycznym. Wydał cztery powieści graficzne wydane nakładem krakowskiego wydawnictwa Korporacja ha!art. Ilustrował magazyny m.in. Gazetę wyborczą, dodatek do niej - Wysokie Obcasy, Pismo, Magazyn Szum i Contemporary Lynx. W 2018 roku wydał Elementarz Polski dla Polaka i Polki z Polski. Twórca setek rysunków komentujących polską rzeczywistość. 

Rafał Dominik (ur. 1985)

Malarz, rysownik, tworzy animacje, rzeźby i obiekty 3D. Ukończył malarstwo w pracowni prof. Leona Tarasewicza na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Założyciel i wokalista discopolowego zespołu Galactics. Inspiruje go współczesna kultura wizualna oraz materialna – jak sportowe buty czy sprzęt elektroniczny, które są symbolami statusu oraz określonego stylu życia. Jego estetyka przywodzi na myśl komiks albo grę komputerową, a zaludnione przez postacie prace często mają wymiar humorystyczny (ale nigdy ironiczny). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Magdalena Sawicka (ur. 1990)

Absolwentka ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Dariusza Vasiny w 2014 roku.

Zajmuje się przede wszystkim rysunkiem, ilustracją, a także malarstwem, grafiką oraz tatuażem. W rysunkach i obrazach łączy delikatność i sensualność. Intymny charakter prac podkreślają ich niewielkie formaty i pieczołowity dobór papierów. Sawicka wykorzystuje stare bruliony, bloki rysunkowe, a nawet rewersy biblioteczne, wyszukane w antykwariatach i piwnicach znajomych. 

fot. Bartosz Wielowiejski

bottom of page