top of page
  • 4aga82

TKANKI - wernisaż wystawy (27.01, godz. 18:00)

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Tkanki", który będzie miał miejsce już w najbliższy czwartek (27.01.2022). Start wydarzenia godz. 18:00.


Karolina Majewska
artystki: Justyna Adamczyk, Magdalena Ciemierkiewicz, Adrianna Konopka, Justyna Kosińska, Karolina Majewska, Kaja Wielowiejska


Tkanka, jedno słowo, które ujmuje wielość ulotnych skojarzeń takich jak zespół komórek, organy, medycyna, histologia, ciało, szczątki, relikwie, łowieckie trofeum, strzępki, resztki, materia, system, określona funkcja. Są to asocjacje wyczuwalne jedynie podskórnie. Pod tkanką.Justyna Adamczyk


Tkanka artystyczna prac sześciu warszawskich artystek to szerokie spectrum środków wyrazu, które obejmuje zarówno rysunek, malarstwo, kolaż, technikę ebru, ale także haft, rzeźbę jak i instalację. Prace sytuują się, a być może moszczą lub kulą, gdzieś między figuratywnością a abstrakcją, bajkowością i koszmarem oraz filigranowością i drastycznością, brutalnością na granicy makabry. Niestrudzenie powraca czerń, kolor kojarzony z ezoteryką, rytuałem, śmiercią, żałobą, pokutą i absolutem oraz koło symbolizujące doskonałość, jedność i pierwiastek żeński. Zarówno płótna, ceramiczne formy, jak i woskowe odlewy domagają się naszego dotyku. Zwiewna efemeryczność papieru paradoksalnie koresponduje z masywnością poroża oraz obumarłych gałęzi użytych w instalacjach. W przypadku wszystkich prac owa wielopostaciowa i złożona tkanka artystyczna jest osnuta nimbem tajemniczości, duchowości i mistyczności. Pracochłonność i powtarzalność gestu haftowania, naszywania koralików, formowania drobnych, ceramicznych elementów wymaga cierpliwości i systematyczności, jednocześnie lokuje twórczość w obszarze między terapią a kontemplacją, niemalże obrzędem.
po lewej: Magdalena Ciemierkiewicz, po prawej: Justyna Kosińka (vel tkanka)


Tkanka nabłonkowa, mięśniową, łączna, nerwowa, twórcza i stała itd. to z nich utkane są organizmy ludzi, zwierząt i roślin. Tkanki konstytuują narządy i organy: serce, mózg, korzeń czy łodygę. Rozczłonkowane ciała oraz fragmenty flory powracają w twórczości wszystkich artystek, jednak nie w celu obrazowania samej biologiczności, raczej zwróceniu uwagi na jej delikatność i kruchość.

Kaja Wielowiejska


Tkanka społeczna i organicyzm, pogląd w myśl którego społeczeństwo to żyjący organizm, którego poszczególne organy są ze sobą ściśle powiązane. Funkcjonowanie społecznego ciała zależy od jego najmniejszych części. Niedoskonałe odlewy, rozczłonkowane ciała reprezentują uprzedmiotowienie i represje, których doświadczają kobiety czy osoby o innej niż heteroseksualna orientacja seksualna i inną niż tożsamość cispłciowa. Zaprezentowane zespoły koralików, kresek i pociągnięć pędzlem, ceramicznych elementów, nawarstwienia nici, arkuszy delikatnego papieru zwracają uwagę na fakt, że jeśli społeczeństwo, w którym przyszło nam żyć, uznalibyśmy za żyjący organizm, to powinniśmy lepiej zatroszczyć się o jego kondycję.Adrianna KonopkaW trakcie wernisażu obowiązuje okazanie certyfikatu covidowe i noszenie maseczki.


Do zobaczenia!

Comentários


bottom of page