top of page
  • 4aga82

wystawa "Cyrk" w Królikarni z udziałem Norberta DelmanaW piątek (13.05) w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Królikarni rozpocznie się wystawa "CYRK", na której zostanie zaprezentowanych ponad 150 dzieł. Aktualnym komentarzem do tematyki cyrkowej będą między innymi prace Norberta Delmana, którego rzeźby pokazywaliśmy w ramach zeszłorocznej wystawy "Poszliśmy szukać czegoś, czego nie ma, znaleźliśmy coś, czego nie szukaliśmy".informacje od organizatorów


"Przedstawienia cyrkowe z udziałem treserów dzikich zwierząt, akrobatów i woltyżerów pobudzały wyobraźnię widzów odkąd możemy mówić o narodzinach nowożytnego cyrku, czyli od końca XVIII wieku. Widownia cyrkowa była miejscem prawdziwie egalitarnym. Zasiadali na niej przedstawiciele wszystkich klas społecznych, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci.

Cyrkiem zafascynowani byli również artyści. Inspirowała ich wolność i przekraczanie ludzkich możliwości, co obserwowali właśnie podczas przedstawień. Dla niektórych z nich był to powrót do beztroskich lat młodości, inni doceniali w formie cyrkowej możliwość ucieczki od formalizmu. Niektórzy artyści utożsamiali się z odrębnością cyrkowców, doceniając ich wyłamywanie się poza istniejące konwencje. Inni zachwycali się ich niemal nadludzką siłą, przeciwstawiającą się siłom natury.


Na wystawie „CYRK” zostanie zaprezentowanych ponad 150 dzieł malarskich, rysunków i grafik o tematyce związanej z tą formą rozrywki. Eksponaty w większości pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Będzie można zobaczyć prace takich artystów, jak m.in. Roman Cieślewicz, Paul Klee, Fernand Léger, Jan Lenica, Leopold Lewicki, Max Liebermann, Jan Młodożeniec, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska, Pablo Picasso, Henryk Tomaszewski, Witold Wojtkiewicz i Andrzej Wróblewski.

Aktualnym komentarzem do tematyki cyrkowej będą prace współczesnych artystów: Alicji Bielawskiej, Norberta Delmana i Rafała Milacha".Norbert Delman, "Akrobaci", 2022, dzięki uprzejmości artysty


Wystawa trwa do 02.10.2022 r.

Comentarios


bottom of page