top of page
  • Zdjęcie autoraHOS Gallery

"Five Poisons" | oprowadzanie autorskie

17.02.2024, godz. 16:00


Zapraszamy na autorskie oprowadzanie po wystawie "Five Poisons", w trakcie którego Cieplechovic opowie o buddyzmie i psychologii, w których odnajduje odpowiedzi na nurtujące go kwestie oraz o inspiracji sztuką średniowiecza, symboliką religii chrześcijańskiej, psychologią analityczną Carla G. Junga oraz innymi ideami pochodzącymi z publikacji z zakresu antropologii kultury.
fot. Agnieszka Bukowska


Artysta przygląda się symbolom i archetypom, a w szczególności figurze matki i ojca, najściślej związanych z życiem człowieka i jego rozwojem. To oni dają początek kolejnemu pokoleniu, przekazując wzorce i wartości, które nieświadomie powtarzamy w późniejszych etapach naszego życia.


Tytułowe pięć trucizn, nazywane także splamieniami umysłu są kluczową koncepcją buddyzmu. Pod tą nazwą kryje się pięć szkodliwych emocji będących źródłem ludzkiego cierpienia. Należą do nich: pożądanie, gniew, duma, zazdrość i niewiedza. Według buddyzmu otaczający nas świat w swojej istocie jest neutralny. Cierpienie nie wywodzi się z niego, a bezpośrednio z naszej psychiki, na nią składa się kilka poziomów, a duchowość jest jej zwieńczeniem.


Kuratorka: Katarzyna Piskorz


Wystawa trwa do 2.03.2024.


projekt współfinansuje m.st. Warszawa


Comments


bottom of page