PALĘ SOBIE, CZEKAJĄC, AŻ DOOKOŁA WSZYSTKO SPŁONIE

Konrad Żukowski

 

30.09-13.11.2021

Po części z nudy. Dla przyjemności. Przeciwko łatwiźnie nieświadomości. Dla pieniędzy i prestiżu. W ucieczce przed banalnością. Dla zabicia czasu. Żeby nie wyjść z wprawy. Przez nieatrakcyjność alternatyw. Trochę dla rozrywki i na poprawę nastroju. Na odreagowanie. Z potrzeby. Z braku laku. Bo tak jakoś wyszło. Przez gmatwaninę myśli i pomysłów. W pogoni za marzeniami. Pod wpływem uroku sztuki. W kontrze do artystycznego środowiska. W naturalnym odruchu. Z wrażliwości. Dla przełamania rutyny. W ramach ciągłego samodoskonalenia. Bo lubi. 


Artysta już nie pali. Maluje. 


W pracach Żukowskiego powracają wątki zarówno z repertuaru średniowiecznych obrazów, surrealistycznych wizji, rozgorączkowanych majaków lub koszmarów nocnych. Nie intencjonalnie. Powiedziałby „z głowy”.


W ciemnościach płócien Żukowskiego, niczym w czeluściach rozciągających się pod zamkniętymi powiekami tańcują kościotrupy, z piekielnych płomieni wyłaniają się pokraczne ludzkie ciała, zmasakrowane, zniekształcone, igrają stworzenia z fantastycznych bestiariuszy. Sny także nasycone są odpryskami codzienności, podobieństwami z najbliższego otoczenia. Szkielety i stada koni, seksualne fantazje, gepardy i jednorożce są formą śnienia, a paradoksalnie także czujnej bezsenności ułatwiającej zniesienie nieraz nieznośnej rzeczywistości. 


Na wystawie zostaną zaprezentowane najnowsze obrazy Żukowskiego, na których impastami stworzył nowe uniwersa. Niektóre alternatywne rzeczywistości zamknął w trójwymiarowych instalacjach, szafiastych ołtarzykach wznoszonych plastikowym bóstwom. Na wystawie w HOS Gallery artysta zapełnia rojem potworów i wszelkich istot żywych ściany galerii, oddziela jasność snopów od ciemności obrazów i jawę od snu. A widzom pozostaje tylko oddać się rozkoszom śnienia.

kuratorka

Katarzyna Piskorz

Konrad Żukowski (ur. 1995)

Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentem malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, dyplom obronił w 2019 pod kierunkiem prof. Andrzeja Bednarczyka. Studiował również na University of Applied Arts w Wiedniu. Finalista konkursów Artystyczna Podróż Hestii (2019) oraz Fundacji Grey House (2018).

 

wystawy indywidualne:

2021 Palę sobie, czekając, aż dookoła wszystko spłonie, HOS Gallery, Warszawa (w ramach Warsaw Gallery Weekend)

 

2021 Tych, którzy wstępują do tych samych rzek, coraz to inne zalewają wody, Clay, Warszawa

2021 Decadent banality: in search of extravaganza [z Janem Wolskim] , MOS Gorzów Wielkopolski

2020 Idź na całość [z Wiktorią Walendzik], Galeria Miejska, Gdańsk

2019 W piekle będą sami moi znajomi,  Jak Zapomnieć, Kraków

2019 Kieł, Pała, Serce człowieka, Warszawa

 

wybrane wystawy grupowe:

2021 Don't panic kiss me, BWA Wrocław

2020 Skutki pandemii: sny, Serce człowieka – LAW, Warszawa (w ramach Warsaw Gallery Weekend)

2020 Światowstręt, BWA Warszawa

2019 Bielska Jesień, BWA, Bielsko Biała

2019 Artystyczna Podróż Hestii, Muzeum Sztuki Współczesnej, Warszawa

2019 bsdmmb dsbmmb dsbmbm, Hotel Polski, Kraków

2018 Artystyczna Podróż Hestii, Muzeum Sztuki Współczesnej, Warszawa

2018 Optics of the Third Eye. Kraków

2018 The Eglaf Show, Justice, Wiedeń

2017 No problem, Potencja, Kraków

2017 In Out Festival, CSW Łaźnia, Gdańsk

WGW LOGO COLOR CMYK.jpg

Otwarcie wystawy w ramach Warsaw Gallery Weekend 2021.