top of page
  • 4aga82

wystawa Agnieszki Zacharczuk "Kto wołka sieje, zbiera burzę" od 03.02.2021 r.

HOS Gallery serdecznie zaprasza na wystawę prac dyplomowych Agnieszki Zacharczuk (ur. 1992), studentki Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ludowa przestroga kto sieje wiatr, (ten) zbiera burzę skierowana jest do osób wywołujących zamieszanie i niepokój, a które z powodu swych poczynań powinny liczyć się z przykrymi konsekwencjami.


Tytułowy wołek to trudny do wykrycia oraz odporny na niesprzyjające warunki szkodnik żerujący w zmagazynowanym ziarnie, to także bohater opowieści babci artystki, porywający dzieci depczące zboże. Opierając się na mądrości przodków, Zacharczuk opowiada historię o współczesnym człowieku, który swym nieodpowiedzialnym działaniem przyczynia się do niszczenia środowiska, zmian klimatu, eskalacji konfliktów społecznych i budowaniu wrogich postaw wobec osób o innych poglądach, wyznaniach, czy orientacji. W swojej twórczości artystka odwołuje się do pradawnych wierzeń Słowiańskich oraz folkloru polskiej wsi, poszukuje w nich treści o charakterze uniwersalnym i ponadczasowym.


Wystawa trwa od 03-27.02.2021 r.

Comments


bottom of page