top of page
  • 4aga82

(O)powieść bez końca | Maria Stangret-Kantor | wystawa 09.04-28.05.2022


Maria Stangret, ok. 1960, fot. dzięki uprzejmości Fundacji im. Tadeusza Kantoraotwarcie wystawy: 09.04.2022, godz. 12:00-18:00, oprowadzanie kuratorskie godz. 14:00


W sobotę (09.04) serdecznie zapraszamy na nową wystawę "(O)powieść bez końca", w ramach której zaprezentujemy prace Marii Stangret-Kantor, które powstały w pierwszej połowie lat 70.


Obrazy, lub sytuacje (określenie używane przez samą artystkę) często nasuwają skojarzenia z okresem dzieciństwa, zabawami oraz czasem spędzonym w szkolnej ławce (gra w klasy, szkolne tablice, kartki z kajetu). W wyborze tym upatrywać można afirmatywnego stosunku do świata oraz do sztuki jako takiej, która ma prawo wyswobadzać się z okowów powagi. Z drugiej strony, twórczyni igrała ze skalą, przeistaczając błahe przedmioty w monumentalne pomniki, przesuwające uwagę widza z ich wartości estetycznych na sam akt tworzenia, rozumiany nie tyle rzemieślniczo, ile konceptualnie.


Tego dnia zapraszamy serdecznie na oprowadzanie kuratorskie o godzinie 14:00, w trakcie którego przybliżymy postać artystki, jej dorobek malarski oraz działalność w ramach Teatru Cricot 2.


Wystawie towarzyszyć będzie reedycja jedynej powieści napisanej przez Marię Stangret-Kantor, którą zainicjowała w 1962 i pisała przez szereg lat.

Comments


bottom of page