TOMASZ
TATARCZYK

(1947 r., Katowice - 2010 r., Warszawa)

 

W 1972 ukończył studia na Politechnice warszawskiej, studia artystyczne rozpoczął dopiero w 1976. Dyplom zrealizował w pracowni malarstwa pod okiem Jana Tarasina. Od 1984 roku współpracował z Galerią Foksal w Warszawie, gdzie miała miejsce jego pierwsza indywidualna wystawa. Eksponował swoje prace w ramach monograficznych wystaw za granicą, miedzy innymi w  Szwecji (Galleri Lang, Malmö, 1986, 1988; Galleri Adelgatan 5, Malmö, 1992), Stanach Zjednoczonych (Frank Bustamante Gallery i Soho Center for Visual Artists, Nowy Jork, 1988), Niemczech (Galerie Ucher, Kolonia, 1999 - z Andrzejem Szewczykiem), Włoszech (Galleria Spicchi dell'Est, Rzym).

 

W latach 1980-1986 pracował jako pedagog w macierzystej uczelni. W okresie stanu wojennego aktywnie współtworzył niezależny ruch artystyczny, wystawiając w kościołach. Swoje życie dzielił pomiędzy Warszawę, a dom pod Kazimierzem, gdzie mógł pozostawać blisko natury, która pozostawała jego głównym źródłem inspiracji.  W jego minimalistycznym malarstwie, które lokowało się na pograniczu sztuki figuratywnej i abstrakcji, powtarzają się motywy bram, prostych narzędzi, dróg, wzgórz oraz wody, której powierzchnie mąciły łodzie, brodzące psy.

Tomasz Tatarczyk był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji Batorego w Stanach Zjednoczonych oraz Fundacji Rockefellera we Włoszech. Otrzymał m.in. Merit Award (podczas ArtQuest'88 w Los Angeles) oraz Grand Prix na 1. Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu w roku 1999. W 2008 został uhonorowany nagrodą im. Jana Cybisa przyznawaną wybitnym malarzom przez Związek Polskich Artystów Plastyków za całokształt twórczości.