top of page
  • 4aga82

wernisaż wystawy Temporarily Embarrassed Moonwalkers31.03.2023, godz. 18:00-21:00


Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy "Temporarily Embarrassed Moonwalkers", na której zaprezentowane zostaną prace Adama Kozickiego, Adama Nehringa oraz Katarzyny Wyszkowskiej.od lewej: Adam Kozicki, „Wracali przemęczeni z dwunastogodzinnej zmiany i kończyli na drzewie”, 2023; Katarzyna Wyszkowska, "Księstwo góralskie", 2021; Adam Nehring, "Angelus Novus", 2021


"Temporarily Embarrassed Moonwalkers" to wystawa Adama Nehringa, Katarzyny Wyszkowskiej i Adama Kozickiego – trójki osób, których dzieciństwo przypadło na lata 90. Socjalizacja w cieniu optymistycznej narracji o sukcesie transformacji okazała się niezwykle formatująca dla ich spojrzenia na późnokapitalistyczną rzeczywistość. W swojej praktyce twórczej odnoszą się do związków pomiędzy jednostką a systemem, ale także przestrzenią, w której dobitnie odcisnęły się zasady działania tego nowego świata. Patrząc zza palisady żywotników olbrzymich na otchłań Wiecznej Prekarności ciężko uwierzyć w racjonalność decyzji niewidzialnej ręki wolnego rynku.


Z tej perspektywy powstają migawki na temat zawiedzionych oczekiwań, społecznej presji i wszędobylskiej dziwności, które niezbyt przystają do wizji najlepszego z możliwych światów. W ten sposób powstają brokatowe golemy Wyszkowskiej i symultaniczne wielo-światy Nehringa – knajpy inspirowane więzieniem Alcatraz i prywatne luksusowe cmentarze, których odpowiedniki istnieją naprawdę. Z tego samego świata pochodzą również odpicowani landlordzi pośrodku ruiny na wynajem i spływający z pekapowskiej dermy robotnicy jedzący śniadanie na kolację, aby zaoszczędzić nieco czasu – tych właśnie maluje Kozicki.


Spotęgowany realizm – rządzący się zupełnie innymi prawami od swojego osadzonego w historii sztuki odpowiednika – to wierna dokumentacja paradoksów, których Nehring, Wyszkowska i Kozicki doświadczyli jako świadkowie. Wierna w tym wypadku nie oznacza tylko, że tak było. Co gorsza, tak jest nadal.


autor tekstu: Aleksy Wójtowicz


koordynatorka projektu: Katarzyna Piskorz


projekt współfinansuje m. st. WarszawaComments


bottom of page