• HOS Gallery

Aleksander Roszkowski - Malarstwo

wystawa prac z BWA OlsztynDo 3 marca w BWA Olsztyn można było oglądać wystawę malarstwa Aleksandra Roszkowskiego. Ekspozycja nie miała charakteru chronologicznego, jednak w istotny sposób zwracała uwagę na ewolucję malarskich zainteresowań artysty: od figuratywnych przedstawień po kompozycje abstrakcyjne, które według słów samego artysty, stanowią „efekt mariażu pamięci z kreacją”.

W osobnej sali zaprezentowano prace z lat 80. i 90., zdominowane przez monumentalne ludzkie sylwetki, których dramatyczne układy nawiązują do antycznych i renesansowych wzorców czy scen rozstrzeliwań autorstwa Goi oraz Wróblewskiego.


Od kilkunastu lat Roszkowski konsekwentnie eksploruje możliwości zarówno malarskiego warsztatu, jak i konwencji abstrakcyjnych. W jego przypadku termin „niefiguratywność” wymaga jednak doprecyzowania. Prace z końca lat 90. oraz te najnowsze o bogatej, organicznej fakturze, powstałe w zeszłym roku w suwalskiej pracowni, zawsze stanowią pokłosie kontaktu z naturą. Płótna Roszkowskiego, pozornie zasadzające się na wykorzystaniu form geometrycznych oraz eksperymentowaniu z kolorystycznymi zestawieniami i niuansami fakturalnymi, zawsze podszyte są obserwacją konkretnych miejsc, jak również wewnętrznego świata emocji i wzruszeń.wydawca: Telewizja Kopernik


BWA Olsztyn (al. Piłsudskiego 38)

31.01 - 03.03.2019 r.#BWAOlsztyn #AleksanderRoszkowski #malarstwo #pejzaż #TelewizjaKopernik