W naszej galerii przy ulicy Dzielnej 5 mamy przyjemność gościć inicjatywę ART PROJECT REVOLUTION, w ramach której prezentowane są krótkometrażowe filmy poświęcone rewolucji białoruskiej i prawom człowieka. Jutrzejsze spotkanie połączone będzie z wystawą wspierającą Ukrainę.
HOS Gallery| 16.03.2022
godz.: 20:00 - 22:00
opis od organizatorów:
Jesteśmy przerażeni wojną, która toczy się w pięknym kraju, w naszej ukochanej Ukrainie. Już przez drugi tydzień, wszyscy odczuwamy złość, strach i całkowitą apatię. To nieznośne uczucie, że nasz kraj, faktycznie okupowany przez Putina, jest teraz wykorzystywany jako placówka do bombardowania pokojowych miast ukraińskich.
Nasz zespół potępia rosyjską agresję i pomaga poszkodowanym Ukraińcom wszelkimi dostępnymi nam sposobami.
Przełożyliśmy premierę filmu „1991”, która miała odbyć się pod koniec zeszłego miesiąca.
Teraz organizujemy wystawę i pokaz naszej pracy, gdzie wyrażamy solidarność ze wszystkimi, którzy ucierpieli z powodu okropnych reżimów dyktatorskich lub są obecnie pod okupacją. Podczas naszego wydarzenia odbędzie się zbiórka pieniędzy na wsparcie Ukrainy wspólnie z BYSOL.
Na wystawie zostanie również pokazany nasz najnowszy film o ruchu robotniczym na Białorusi. Kto wie, co by się stało, gdyby udało się przedostać do junty i zniszczyć mury dyktatury. Ten film jest również istotny w kwestii odpowiedzi na pytanie, dlaczego wciąż żyjemy wśród tych szalonych i nieludzkich reżimów, które pozbawiają człowieka chęci zmiany czegokolwiek.
Dziękujemy naszym partnerom Warszawskiemu Muzeum Komputerów i Gier.
***
Czy zwycięstwo ruchu robotniczego na Białorusi jest samooszukiwaniem, czy wciąż jest na to szansa?
W sierpniu 2020 roku ekscytowaliśmy się na widok maszerujących robotników, podziwiając ich odwagę i solidarność. Półtorej roku później ciężko wyobrazić podobne wydarzenia na ulicach białoruskich miast, a robotników ponownie zaczęto postrzegać jako grupę społeczną, którą można łatwo manipulować.
W dniu zaplanowanego przez Łukaszenkę referendum na temat tak zwanych poprawek do konstytucji Białorusi zanurzymy się w świadomość robotnika i odpowiemy na najważniejsze pytanie - dlaczego strajk się nie udał?
Więcej informacji o projekcji pod linkiem wydarzenia.
PROJEKT REVOLUTION
Dasha Brian oraz Maryja Kruk są inicjatorkami projektu, którego historia sięga 2020 roku. Pierwszy film krótkometrażowy nagrywany był w Białorusi. Masza była producentką, Dasha reżyserką. Ostatniego dnia nagrań Masza została zatrzymana przez KGB i zatrzymana w areszcie. Po tym wydarzeniu obie przeprowadziły się do Warszawy, gdzie kontynuują realizacje projektu "REVOLUTION" mającego na celu wspieranie osób walczących na Białorusi oraz nagłaśnianie tego, to, co tam się dzieje.
o historii Daszy i Maszy możecie przeczytać w tekście z cyklu "Rozmowy bez granic" (kobieta.gazeta.pl).
Comments